Randevu Planla

  Çift ve Aile Danışmanlığı, Bireysel Danışmanlık, Cinsel Danışmanlık, Nöropsikolojik Değerlendirme ve diğer psikolojik danışmanlık randevularınız için dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

  İstanbul Uzman Psikolog Bilgilendirme Telefonu:
  0551 186 42 41

  E-Mail:
  [email protected]

  Gaziosmanpaşa Cinsel İşlev Bozukluğu Danışmanlık - Uzman Psikolog Özge Akçay

  Cinsel Psikolojik Danışmanlık

  Cinsel İşlev Bozukluğu Danışmanlığı Nedir?

  Cinsel Terapi Psikolojik Danışmanlık

  Cinsel İşlev Bozuklukları Danışmanlığı

  Cinsel işlev bozukluğu danışmanlığında , cinsel sorunlar konusunda eğitim almış psikolog ve psikiyatristler tarafından uygulanan bir kognitif-davranışçı bir yöntemdir.

  İnsan davranışı ve cinselliği bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenir. Cinsellikle ilgili çocukluktan bu yana kişinin zihninde oluşmuş bazı duygu, düşünce ve inançlar vardır. Bu düşünceler çoğu zaman kişide yanlış şemalara yol açabilmektedir. Cinsel sorunların ortaya çıkışında bedensel ve psikolojik sebepler rol oynayabilmektedir. Cinsel işlev bozukluğu tıbbi veya biyolojik bir nedene bağlı ise, tedavisi ilaç veya farklı tıbbi yöntemlerle olacaktır. Ancak bu durumda tedaviyi, ürologlar, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ya da psikiyatristler yaparlar.

  Fiziksel bir sebebe bağlı olmaksızın psikolojik kaynaklı cinsel işlev bozukluklarında ise Gaziosmanpaşa’daki danışmanlık merkezimizde kişiye özel uyguladığımız cinsel danışmanlık tekniği ile bilimsel ilkelere uygun bir dizi çalışma yapılır.  Bu ortamda kişi kendi denetimi altında kendisini, kimliğini, bedenini,  ilişkisini keşfetmeye cesaretlendirilir ve özgüven kazandırılır.  Bu keşif ve öğrenim kişinin özelliklerine göre değişen bir hızda ve aşama aşama olur. Cinsel sorunun tipine ve sorunlu çifte göre değişiklikler olmakla birlikte, cinsel problemler ortalama olarak 2-4 ay ve 6-10 görüşme sürer, ama kişiye göre bir iki görüşme ile kısa zamanda düzelen vakalar olabildiği gibi, danışmanlık sürecinin  bir iki yıl sürmesi gereken vakalar da olabilir.

  Cinsel Danışmanlıkta Neler Yapılıyor?

  Cinsel işlev bozukluğu için başvuran kişinin cinsel eşi varsa danışmanlığa cinsel eşiyle başvurması önerilir; çünkü cinsel işlev bozukluğu çiftin uyum problemi olmakla beraber çift olarak katılmak problematiğin çözümünü daha da artırmaktadır. Öncelikle her iki partnerle ayrı ayrı görüşülerek cinsel öykü ve cinsel sorun öyküsü alınır. Sorunun alanları belirlendikten sonra danışmanlık hedefleri çiftle beraber saptanır. Görüşmelerin sıklığı, süresi ve temel ilkeleri çifte özel olarak belirlenir.

  Cinsel bölgelerin anatomisi ve fizyolojisi, cinsel yanıtların işleyişi, yanlış cinsel inanışlar, cinsellik kavramı anlatılır. Daha sonra çeşitli aşk oyunları verilerek cinsel danışmanlık uygulanır.

  En Sık Karşılaşılan Cinsel İşlev Bozuklukları

  Günümüzde en sık karşılaşılan cinsel sorunlar; cinsel işlev bozuklukları, erken boşalma, vajinismus, orgazm bozuklukları, ağrılı cinsel ilişki, cinsel isteksizlik, cinsel tiksinti olarak sıralanabilir.

  İstek Farklılıkları/Cinsel İstek Bozukluğu:  

  Cinsel arzu ve isteğin azalması veya tamamen ortadan kalkması, yeterli uyaranların olmasına rağmen kişinin kendini ruhen geri çekmesi fantazilerinin kaybolması durumudur. Genellikle kadınlarda sıklıkla rastladığımız bir durumdur. Ancak şunu söylemek gerekir ki bu rahatsızlığın en büyük faktörü psikolojidir. Kişiye göre isteksizlik sebebinin faktörü değişmektedir.

  Ereksiyon (Sertleşme) Sorunları: Erkeklerde cinsel birleşme süresince yeterli ereksiyonu sağlayamama olarak ifade edilen sertleşme sorunlarında son yıllarda her ne kadar cinsel istek arttırıcı ilaçların kullanımı artmış olsa da altta yatan psikolojik nedenlerin belirlenmesi ve tedavi süreçlerinde cinsel terapi konusunda uzman bir psikolog desteği almanın tedavi başarısını önemli ölçüde arttırdığı görülmektedir. Yaşı büyük beylerde daha fazla görülmektedir. Sertleşme sorunu 3 ay, maksimum 6 aydan daha uzun sürerse mutlaka profesyonel destek alınmalıdır.

  Ağrılı Cinsel İlişki: Kadınlarda cinsel birleşme sırasında genital bölgede yaşanan ağrıların bölge çevresindeki kist, enfeksiyon, sistit gibi fiziksel nedenleri olabileceği gibi yoğun kaygı, olumsuz düşünceler, cinsel travma hatıraları, yanlış öğretiler gibi psikolojik nedenler de bu rahatsızlığa yol açabilmektedir. Cinsel danışmanlık ile problematik çözüme ulaşabilmektedir.

  Vajinismus: Kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Fiziksel hiçbir problem olmadığı halde pelvis kaslarındaki kasılmalar nedeniyle ilişkiye girilememesi ya da ağrılı ilişki yaşanması durumu olarak adlandırılan vajinismus problemi aslında cinsel sorunlar arasında cinsel danışmanlık uygulamalarıyla en rahat çözülebilen sorunlardan biridir. Özellikle cinsellik hakkında doğru olmayan bilgiler nedeniyle korku, kaygı, endişe yaşayan kadınlarda sıklıkla görülen vajinismusta cinsellik konusunda uzman psiikologların,  danışanlarında var olan yersiz korku ve endişeleri eğitim mekanizmalarıyla giderebilirler.

  Cinsel Danışmanlıkta Başarı

  Cinsel işlev bozuklukları danışmanlığında  başarı oranı genelde yüksektir. Kadın cinsel işlev bozuklukları arasında en sık görülen vajinismus çözüm açısından en yüz güldürücü sorundur. Cinsel danışmanlığa en iyi ve en kısa sürede yanıt veren cinsel işlev bozukluğu olduğu da görülmektedir.

  Gaziosmanpaşa Cinsel Psikolojik Danışmanlık

  Cinsel psikolojik danışmanlık,
  cinsel sorunlar konusunda eğitim almış psikolog ve psikiyatristler tarafından uygulanan bir kognitif-davranışçı terapidir.

  Yaşam Önerilerimizi Okuyun

  Bir Psikoloğun Günlüğü