Randevu Planla

  Çift ve Aile Danışmanlığı, Bireysel Danışmanlık, Cinsel Danışmanlık, Nöropsikolojik Değerlendirme ve diğer psikolojik danışmanlık randevularınız için dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

  İstanbul Uzman Psikolog Bilgilendirme Telefonu:
  0551 186 42 41

  E-Mail:
  [email protected]

  4 sene ago · · 0 yorum

  Değersizlik Hissi İle Baş Etme

  Değersizlik Hissi İle Baş Etme

  Değersizlik duygusu, kişinin kendisini toplum içerisinde veya içsel olarak önemsiz görmesi genel olarak varlığının bir değer taşımadığı inancına sahip olmasıdır. Bu kişiler önemsiz ve işe yaramaz olduklarına ya da dünyaya sunabilecekleri değerli hiçbir şeyin olmadığına inanabilirler. Kişi kendisini başarısız, yetersiz veya kusurlu olarak görmekte ve hissetmektedir. Çoğu zaman kişi bu düşüncelerden dolayı toplum içinde kendisini rahat hissedemez.

  Değersizlik duygusu yaşayan kişi, çoğu zaman davranışlarının altında bunun yattığını bilmez. Kendisini değersiz hisseden bir kişi acımasız ve kötü davranır kendisine. Değersiz olduğunu düşünen bireylerin zeka, iş, başarı, popülerlik, güç, sağlık, çekicilik gibi konularda kendilerini yetersiz hissettikleri gözlenmiştir. Bu yetersizlik hissi kişide benlik saygısının da düşük olmasına neden olan duyguları da tetikleyip hasara yol açabilir. Değersiz hisseden kişi, yaşamın tümünü olumsuz görme eğilimdedir ve herhangi bir olumlu yön bulmakta zorlanabilir.

  Değersizlik duygusunun temel sebepleri nelerdir?

  Temel sebep aile diyebiliriz. Özellikle eleştirel ailelerde büyümüş çocuklarda oldukça sık değersizlik hissi oluşabilmektedir. Bununla birlikte çocuğun kendi ilgi ve hislerine önem vermeyerek çocuğa doğrudan değil ama dolaylı olarak jest ve hareketlerle çocuğa iletilen mesaj “Senin içinden gelen his ve düşünceler iyi şeyler değil, sen onları yapma; bizim söylediğimizi yap.” Şeklinde bir mesaj verilmesi çocuğun küçük yaştan kendi ihtiyaçlarına önem vermemesine zemin hazırlıyor.

  Aynı zamanda ailelerin olayların olumlu taraflardan ziyade olumsuza odaklanmasını da örnek verebiliriz. Örneğin çocuk 10 üzerinden 8 alıyor; aile neden 2 puan kaçtı diye eleştiriyor veya hiçbir tepki vermiyor; nötr davranıyor. Tüm bunlar çocukta değersizlik duygusunun pekişmesine neden oluyor.  Bir başka aile modeli olarak da kendilerinde değersizlik hissi olan anne-babalar çocuklarından beklentilerinde aşırı talepkar olmaları ve onlardan yapamayacağı veya çocuklarının istemedikleri şeyi sadece kendi hırs ve istekleri için talep etmeleri de kişide değersizlik hissi uyandırabilir.

  Değersizlik hissi bireylerin hayatında aşağıdaki gibi etkilere sebep olabilir:

  • Sosyal ilişkilerden uzaklaşma
  • Duygusal ifadelerin azalması
  • Kendi hakkında olumsuz düşüncelerin sık bir şekilde ifade edilmesi
  • Depresyon-Anksiyete Bozukluğu

  Bazı insanlar değersizlik hissi ile yaşamaya o kadar alışmışlar ki onun farkında bile değiller, hatta onu devam ettirecek şeyler yapıyorlar; tabi bunu bilinçli bir şekilde değil bilinçdışı dürtülerle yapıyor. Mesela kişi değersiz olduğunu bilinç dışında kabul etti ise gider kendisini eleştiren aşağılayan eşler seçer. Bu da aslında değersizlik duygusunun devamına neden olur. Veya iş yerinde patronu ve arkadaşları tarafından sürekli aşağılanır.

  Kişi mükemmel olarak da içindeki değersizlik hissinden kurtulmaya çalışabilir; ama bu çaba onu sadece değersiz hissettirmeye devam eder. Çünkü paradoks ulaşılamayacak hedefler koyup ulaşamadığında ne kadar değersiz ve başarısız olduğunu hissetmesine neden olur.

  Değersizlik duygusunu aşmak için neler yapılabilir?

  Değersizlik hissinden kurtulmak kolay bir şey değildir. Değişim kolay bir şey değildir. Ama bu duygunun farkına varmak ve değersizlik duygusunun her insanda bir miktar olduğunu kabul etmek değişim adına yapılacak ilk şey. Sonraki adım bu hissi nerelerde yaşadığınızı tespit etmek ve bu durumda yaptığınız davranışları değiştirmeye çalışmaktır. Ve değersizlik hissinin sizde oluşmasının sebebini anlamak da bu duyguyu aşmak için önemli bir adımdır.

  Bireysel Danışmanlık, Çift Danışmanlığı ile alakalı paylaşımlarımı instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz.

  Gaziosmanpaşa, Küçükköy, Eyüp ve çevresinde danışmanlık hizmeti almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

  Etiketler: , , , , , , , , , , Kategoriler: Yaşam Önerileri

  psikologozgeakcay

  Özge Akçay

  Lisansımı İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden Yüksek Onur Derecesi alarak mezun oldum. İstanbul Ticaret Üniversitesi‘nde yüksek lisansımı tamamladım. Üniversite yılları içerisinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt Çocuk Kreşi’nde, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi’nde, Yağmur Çocuklar Psikolojik Danışmanlık ve Özel Eğitim Merkezi’nde stajyer psikolog olarak görev aldım; TEGV ‘ de çocuklarla gönüllü olarak çalışmalar yürüttüm.

  Bir cevap yazın