Randevu Planla

  Çift ve Aile Danışmanlığı, Bireysel Danışmanlık, Cinsel Danışmanlık, Nöropsikolojik Değerlendirme ve diğer psikolojik danışmanlık randevularınız için dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

  İstanbul Uzman Psikolog Bilgilendirme Telefonu:
  0551 186 42 41

  E-Mail:
  [email protected]

  Psikolog Kimdir, Ne İş Yapar?

  5 sene ago · · 0 yorum

  Psikolog Kimdir, Ne İş Yapar?

  Psikolog Kimdir, Ne İş Yapar?

  Psikolog kavramı günümüzde eskiye oranla daha çok kullanılsa dahi hala psikologların tam olarak yaptığı işi bilmeyenlerin sayısı azımsanmayacak ölçüdedir. Psikoloji kelime anlamıyla  “ruh bilimi” olarak tanımlayabiliriz. Yani insan ve hayvan davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Psikolog da bu bilimi icra eden kişi-ruh bilimcidir. Normal dışı davranışları tanımlar ve danışmanlık yapar.

  Üniversitelerin Edebiyat Fakültesi Psikoloji lisans bölümünden mezun olan kişilere  “psikolog”  unvanı verilir. Psikologlar üniversiteyi bitirdikten sonra çalışmak istedikleri alana göre eğitimlere katılır ve o alanda uzmanlaşır. Örneğin çocuk alanında çalışmak isteyen psikologlar çocuk psikolojisine yönelik eğitimler alarak kendisini geliştirir. Ya da yetişkin alanında çalışmak isteyen bir psikoloğun yetişkin psikolojisine yönelik eğitim almış ve kendisini geliştirmiş olması gerekmektedir.

  Halk arasında “Psikolog nedir?” diye sorulduğunda  “deli doktoru” şeklinde cevap verenler geçmişten günümüze azalmakla beraber hala devam etmektedir. Bu durumun sebebi daha çok insanların psikoloğa gidenleri yadırgamasından, psikoloğa gitmenin gereksiz olduğunu düşünmelerinden kaynaklanmaktadır. Ancak her insan hayatının belli bir döneminde çıkmaza girebilir ve bir uzmanla birlikte farkındalık amaçlı psikoloğa başlayabilir. Psikologla olan görüşme arkadaşla veya ailenizle yapılan görüşmeden farklıdır. Yakınınızla yapmış olduğunuz görüşmede onların değer yargıları, düşünceleri tarafsız bir şekilde size yaklaşmalarını engelleyecektir. İçtenlikle yardım etmeye çalışsalar dahi daha çok akıl verme sizi yönlendirme şeklinde sonuçlanır. Danışmanlık süreci ise  belli kurallar içerisinde yapılır ve psikolog odasında çizilen çerçeve içerisinde görüşme gerçekleşir.

  Kişiler bir psikologla görüşmeden önce genelde danışmanlık sürecine yönelik kaygılı olabiliyor. Psikolog olarak ilk görüşmede sürecin nasıl işlediğine dair kişilere gereken bilgi verilmelidir. Psikolojide herkese kendine has, biricik bir şekilde yaklaşılır. Psikolog karşısındaki kişinin bakış açısından ona yaklaşmaya çalışır. Hiçbir şekilde öğüt veren, yargılayan, eleştiren, sorgulayan, ahlaki olarak değerlendiren, kural koyan, tanı konup sınıflandıran bir role psikolog bürünmez. Akıl vermez; çünkü cevaplar kişinin kendi içinde saklıdır. Ancak bazen cevaplara ulaşmak kolay olmamaktadır; bu durumda psikolog ile doğru cevaba ulaşmak adına bir yola çıkılır.

  Psikolog her koşulda size değer veren, sizi önemseyen ve sorgulamadan yaklaşarak hayatınızda sizin yanınızda olan kişidir. Ve psikoloğa gitmek kişinin kendi hayatına yönelik yapacağı keyifli bir yolculuktur. Her bireyin hayatını daha anlamlı kılmak adına bu yolculuğu yapmasından yanayım…

   

  Psikolog Kimdir, Ne İş Yapar? üzerine paylaşımlarımı Instagram profilimden takip edebilirsiniz.

  Gaziosmanpaşa’da Bireysel Danışmanlık talepleriniz için benimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

  Etiketler: , , , , , , , , , Kategoriler: Yaşam Önerileri

  psikologozgeakcay

  Özge Akçay

  Lisansımı İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden Yüksek Onur Derecesi alarak mezun oldum. İstanbul Ticaret Üniversitesi‘nde yüksek lisansımı tamamladım. Üniversite yılları içerisinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt Çocuk Kreşi’nde, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi’nde, Yağmur Çocuklar Psikolojik Danışmanlık ve Özel Eğitim Merkezi’nde stajyer psikolog olarak görev aldım; TEGV ‘ de çocuklarla gönüllü olarak çalışmalar yürüttüm.

  Bir cevap yazın