Randevu Planla

  Çift ve Aile Danışmanlığı, Bireysel Danışmanlık, Cinsel Danışmanlık, Nöropsikolojik Değerlendirme ve diğer psikolojik danışmanlık randevularınız için dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

  İstanbul Uzman Psikolog Bilgilendirme Telefonu:
  0551 186 42 41

  E-Mail:
  [email protected]

  4 sene ago · · 0 yorum

  “Persona” Ne Demek?

  “Persona” Ne Demek?

  İnsanda toplumun kendisinden beklenenlere uygun davranma eğilimi vardır. Tutkulu, bencil ve saldırgan çocuk, büyüdükçe bunlardan kendini “kurtarır” ama bunlar asla yok olmazlar, kişinin içinde yaşamaya devam ederler.   Bireyin dış dünya ile ilişkilerinde uyum sağlaması ya da başa çıkabilmesini sağlayan sisteme PERSONA adı verilmektedir.

   PERSONA, Carl Gustav Jung’un terminolojisinde egonun, gerçek kişiliğini ve yüzünü toplumdan saklamak amacıyla yarattığı bir dış çehredir; yani bir maskedir. Bu maske sayesinde insan  gerçek doğasını, huyunu, mizacını,  karakterini saklar.

   

  PERSONA, çocukluk yıllarında ebeveynlerin beklentilerine uygun davranma ihtiyacından doğup gelişir. PERSONA geliştiremeyen kişiler kaba, huzursuz, vb. olarak dikkat çekerler. Ancak; PERSONA’ nın aşırı gelişmesi de kişiyi kendine yabancılaştırır.  Çevredeki insanların “çok beyefendi”, “çok hanımefendi”, “çok saygılı”, “çok terbiyeli…” , “çok uyumlu”, “herkesle iyi geçinen”  vs tanımlamaları aslında gerçek kişiliğe değil, PERSONA’ ya atıfta bulunur… Yani maskeye bakarak söylediğimiz sözlerdir bunlar…

   

  İyi gelişmiş bir birey, iş ve sosyal ortamlarına ayrı ayrı uygun olan çeşitli PERSONA’ lara  sahip olabilir. Burada sorun, PERSONA’ ya sahip olmaktan değil; onu, kişinin içsel yaşamının bir parçası haline gelip maskenin altındaki gerçek kişiliğimizi unutmamıza neden olmasıdır.

  Gerçek biz, maskenin arkasındaki kişiliktir.

   

  Bireysel Danışmanlık, Çift Danışmanlığı ile alakalı paylaşımlarımı instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz.

  Bireysel Danışmanlık için benimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

  Etiketler: , , , , Kategoriler: Yaşam Önerileri

  psikologozgeakcay

  Özge Akçay

  Lisansımı İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden Yüksek Onur Derecesi alarak mezun oldum. İstanbul Ticaret Üniversitesi‘nde yüksek lisansımı tamamladım. Üniversite yılları içerisinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt Çocuk Kreşi’nde, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi’nde, Yağmur Çocuklar Psikolojik Danışmanlık ve Özel Eğitim Merkezi’nde stajyer psikolog olarak görev aldım; TEGV ‘ de çocuklarla gönüllü olarak çalışmalar yürüttüm.

  Bir cevap yazın