Randevu Planla

  Çift ve Aile Danışmanlığı, Bireysel Danışmanlık, Cinsel Danışmanlık, Nöropsikolojik Değerlendirme ve diğer psikolojik danışmanlık randevularınız için dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

  İstanbul Uzman Psikolog Bilgilendirme Telefonu:
  0551 186 42 41

  E-Mail:
  [email protected]

  3 sene ago · · 0 yorum

  Psikolog İle Görüşme Nedir?- Ne Değildir? 

  Psikolog İle Görüşme Nedir?- Ne Değildir?

  Psikolojik danışmanlık lisans eğitimini ‘Psikoloji’ lisans eğitimini tamamlamış kişiler tarafından uygulanmaktadır. Psikolojik destek; bireyin yaşadığı ruhsal, zihinsel, duygusal, duyumsal veya davranışsal sorunların çözümlenmesini, ruh sağlığının geliştirilmesini ve korunmasını amaçlar .Yaşadığınız zorluklarla alakalı içgörü kazandırmayı, düşünce ve motivasyonunuzu artırarak çeşitli yollar bulmanız için destekler. Motivasyon artırıcı teknikler kullanarak kişiye birtakım beceriler geliştirmeyi hedefler. Sağlıksız ve olumsuz düşünceleri keşfedip bunların davranışlara etkisi üzerine odaklanılır. Psikolog bireye yaşadığı zorluklar ya da sıkıntılarla ilgili FARKINDALIK ve İÇGÖRÜ kazandırmayı hedefler.  Bireyi gideceği bu yolculukta ona eşlik eder.

  Psikolog İle Görüşme Ne Değildir?

  • Psikolojik danışmanlık dertleşme, sohbet ortamı değildir. Psikolog danışanıyla ‘Canımlı-Cicimli’ konuşmaz. Hep ‘SİZ’ diye hitap eder.
  • Psikolog danışmanlık sürecinde akıl ve öğüt vermez. Yargılamaz ve suçlamaz.  Psikolog sizin adınıza kararlar alamaz; danışanın kendi kararlarını kendi alması beklenir.
  • Psikolog danışanına sarılmaz, sarılıp ağlaşmaz. Evine, işine ziyarete gitmez. Danışanla belli sınırlar içerisinde görüşmeler yapılır.
  • Psikolog hediye kabul etmez; danışanına hediye almaz. 
  • Görüşme sırasında çay, kahve içip sosyal bir sohbet yapmaz. Acil durumlar dışında telefondan mesajlaşma, konuşma gibi bir durum olmaz.
  • Psikolojik danışmanlık mutluluk vaad etmez. Her zaman seans odalarından mutlu çıkılmaz. Gelişim ve değişim zaman zaman acı verici olabilir.
  • Psikolojik danışmanlık bir-iki seansta fayda sağlamaz. Bu bir süreçtir ve bazen 1-2 yıl hatta daha uzun da sürebilir.  Her kişinin değişim süreci farklıdır ve süre bunlara göre farklılık gösterebilir.
  • Psikologlar ilaç yazma yetkisine sahip değildir. Ancak kişinin ilaç tedavisine de ihtiyacı olduğunu düşünürse psikiyatriste yönlendirerek görüşmelere devam edebilir.

   

  “Kendine özgü bir hikayesi ve şu anda kendine özgü  zihinsel uğraşları olan, bu kendine özgü kişinin, bu kendine özgü zamanda, bana bu kendine özgü şeyleri söylemesinin ve yapmasının amacı nedir? Böyle davranmasının bilinçli veya bilinçdışı amaçları, duyguları, korkuları nedir? Yaşadıkları neyin tekrarıdır?”  Bu soruların yanıtının arandığı görüşmelerde danışan ile çok özel bir ilişki kurulur.

   

   

  Bireysel Danışmanlık, Çift Danışmanlığı ile alakalı paylaşımlarımı instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz.

  Gaziosmanpaşa, Küçükköy, Eyüp ve çevresinde danışmanlık hizmeti almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

   

  Etiketler: , , , , , , , , Kategoriler: Yaşam Önerileri

  psikologozgeakcay

  Özge Akçay

  Lisansımı İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden Yüksek Onur Derecesi alarak mezun oldum. İstanbul Ticaret Üniversitesi‘nde yüksek lisansımı tamamladım. Üniversite yılları içerisinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt Çocuk Kreşi’nde, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi’nde, Yağmur Çocuklar Psikolojik Danışmanlık ve Özel Eğitim Merkezi’nde stajyer psikolog olarak görev aldım; TEGV ‘ de çocuklarla gönüllü olarak çalışmalar yürüttüm.

  Bir cevap yazın