Randevu Planla

  Çift ve Aile Danışmanlığı, Bireysel Danışmanlık, Cinsel Danışmanlık, Nöropsikolojik Değerlendirme ve diğer psikolojik danışmanlık randevularınız için dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

  İstanbul Uzman Psikolog Bilgilendirme Telefonu:
  0551 186 42 41

  E-Mail:
  [email protected]

  4 sene ago · · 0 yorum

  Vajinismus

  Vajinismus

  Vajinismus Nedir?

  Vajinismus vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmesidir. Vajinismusta kasılmalara, girişe ilişkin korkular, kaygılar eşlik eder. Vajinismusta çoğu zaman cinsel birleşmeyi imkansız hale getiren bu kasılmalara kadın isteyerek sebep olmaz. Kasılmalara ağlama, titreme, çarpıntı gibi bedensel belirtiler de eşlik ederek kişiyi panik haline sokar. Bu durumda ilişki ya yaşanmaz ya da kadın cinsellik doğasına aykırı bir şekilde çok ağrı ve acı verecek şekilde gerçekleşir. Vajinismuslu kişi bu kasılmaları sadece cinsel ilişkide penisin girişi sırasında değil; jinekolojik muayene sırasında da aynı, benzer kasılmaları yaşar. Kadın için tehdit ortadan kalktığında kaslar gevşer ve genital bölge tamamen normale döner.

  Vaginismus kadından kadına değişiklik gösterdiği durumlar da vardır. Bazı kadınlar jinekolojik muayeneden geçebilir veya vajinaya tampon alabilir ama penisi içine alamaz. Bazıları penisi kısmen alabilirler ama süreç çok ağrılıdır.

  Sonuç olarak Vajinismus kaslarım İRADE DIŞI kasılmasıdır ve rahatlayıp gevşemek kadının elinde DEĞİLDİR.

  Vajinismuslu Kişide Temel İnanışlar Nelerdir?

  Vajinismuslu kadınlara baktığımızda genel olarak birtakım yanlış inanışlar mevcuttur. Örneğin; kendi cinsel organlarının çok küçük veya anormal olduğu,  vajinanın ya da kızlık zarının bir duvar oluşturduğu, erkek cinsel organının çok büyük olduğu ve vajinanın onu alamayacak küçüklükte olduğu, cinsel birleşmenin canını çok acıtacağı gibi YANLIŞ İNANIŞLAR içerisindedir. Çünkü vajinismuslu kadında bedensel olarak cinselliği ağrısız bir şekilde yaşaması için hiçbir engel yoktur…

  Vajinismusun nedenleri nelerdir? Neden bazı kadınların vücütları böyle bir tepki verir?

  Vajinismusta neden genellikte tek bir duygu ve düşünce değil; birçok deneyim ve duygunun sonucudur. Bu nedenle detaylı bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Bunun dışında,

  • Geçmişte yaşanmış bir cinsel taciz,
  • Gebelik korkusu,
  • Ağrı korkusu,
  • Tıbbi / fiziksel bir duruma bağlı olarak ağrılı bir cinsel ilişki yaşamış olmak,
  • Kaygı düzeyinin yüksek olması,
  • Yetersiz cinsel eğitim,
  • Katı ahlaki değer yargıları ile yetiştirilmiş olmak,
  • Çocuklukta şok edici cinsel bir görüntüye maruz kalmak,
  • Aile içi şiddet,
  • Sorunlu anne-baba ilişkisi,
  • Bağlanma korkusu ve yakınlaşma güçlüğü,
  • Eşle ilişki sorunları,
  • Güven eksikliği…

  Gibi faktörler kişide vajinismusa sebep olabilir.

  Vajinismus evliliği nasıl etkiler?

  Vajinismuslu kadınlarda çoğunlukla birleşme dışındaki eylemler için cinsel istekleri vardır, uyarılma yaşayabilir ve cinsel yakınlıktan zevk alabilirler; ancak tam bir cinsel ilişkiye giremiyor olmanın yarattığı hayal kırıklığı, cinsel yakınlaşmaların korku nedeniyle stresli geçmesi ve eşler arasında ortaya çıkabilen iletişimsel sorunlar zamanla cinsel isteğin de bozulmasına yol açmaktadır. Evlilikte cinselliğin istenildiği gibi yaşanmaması eşler arasında giderek daha fazla tartışmaya ve probleme sebep olmaya başlar.

  Vajinismus sadece kadının problemi mi?

  Hayır! Genel itibariyle toplumda Vajinismus sadece kadının problemi gibi düşünülür; ancak vajinismus çiftin sorunudur. Çiftin uyum problemidir. Bu sebeple vajinismus tedavisinde çift olarak yardım almaları kuşkusuz çok önemlidir.

  Vajinismus nasıl  geçer? 

  Vajinismusun bugün için bilimsel olarak başarısı kanıtlanmış tek yol cinsel danışmanlıktır. Kaygı giderici ve antidepresan ilaçlar vajinismuslu hastalarda işe yaramaz. Cinsel danışmanlık ile çift görüşmesi yapılarak çiftin cinsel yaşam öyküsü alınır, yaşadıkları zorlukları değerlendirilir. Çiftin cinsel sağlıkla ilgili bilgilendirilmesi, yanlış inanışların düzeltilmesi, cinsel organlar ve cinsel fizyolojiyle ilgili doğruların aktarılması hedeflenir. Sonrasında egzersizlerle kademeli olarak kasılmanın ve girişle ilgili korkuların üzerine gidilir. Danışmanlık süresi kişiden kişiye göre farklılık gösterir.

  Sonuç olarak…

  Vajinismus cinsel tedaviye en iyi ve en kısa sürede yanıt veren cinsel işlev bozukluğudur. Danışmanlık alınmaması ya da bu durumun kendiliğinden geçmesini beklemek sizin için sadece daha çok sıkıntılı gün demektir. Eşinizle birlikte alacağınız cinsel danışmanlık ile daha sağlıklı ve mutlu bir ilişki yaşamanız mümkündür.

   

  “Vajinismus Nedir?” paylaşımlarımı Instagram profilimden takip edebilirsiniz.

   Gaziosmanpaşa’da Cinsel Danışmanlık talepleriniz için benimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

  Etiketler: , , , , , , , Kategoriler: Yaşam Önerileri

  psikologozgeakcay

  Özge Akçay

  Lisansımı İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden Yüksek Onur Derecesi alarak mezun oldum. İstanbul Ticaret Üniversitesi‘nde yüksek lisansımı tamamladım. Üniversite yılları içerisinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt Çocuk Kreşi’nde, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi’nde, Yağmur Çocuklar Psikolojik Danışmanlık ve Özel Eğitim Merkezi’nde stajyer psikolog olarak görev aldım; TEGV ‘ de çocuklarla gönüllü olarak çalışmalar yürüttüm.

  Bir cevap yazın