Randevu Planla

  Çift ve Aile Danışmanlığı, Bireysel Danışmanlık, Cinsel Danışmanlık, Nöropsikolojik Değerlendirme ve diğer psikolojik danışmanlık randevularınız için dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

  İstanbul Uzman Psikolog Bilgilendirme Telefonu:
  0551 186 42 41

  E-Mail:
  [email protected]

  Bir Umuttur Yaşamak

  4 sene ago · · 0 yorum

  Bir Umuttur Yaşamak

  Bir Umuttur Yaşamak

  “Daha hayatımın başındayım. 19 bile olmadım. Ve yaşamayı seviyorum. Niye hayata küseyim? Ben bir bacaktan da ibaret değilim, çok daha fazlasıyım. Bir sürü hayalim var benim…”

  Bir umuttur yaşamak… 

  “Genç yaşında 3 kez yakalandığı amansız kanser hastalığını yenmesinin ardından 4’üncü kez kansere yakalanan Neslican Tay, dün gece tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Bugün bu haberle uyandı Türkiye.”  Onu 2017 yılında bir bacağını kaybetmesinin ardından sarf ettiği ‘Hayallerimin peşinden koşmak için bir bacağa ihtiyacım yok’ sözleriyle tanımıştık.

  Bugün o haberin ardından kendimi tekrardan onun instagram hesabındaki paylaşımlarına bakarken buldum. Her fotoğrafına baktığımda, fotoğrafının altına yaptığı açıklamaları okudukça içimde hem bir burukluk hem de onu tekrar tekrar cesareti için takdir ederken buldum. Bir insan bu kadar pozitif ve komplekssiz olabilir diye düşündüm…

  İnsanlık dersi gibi Neslican. Gücünden, dirayetinden, hayata bakışından, pes etmeyişinden ilham almamak mümkün değil…

  “Bacağımın kesilmiş olmasının hayatımı etkilemesine izin vermeyeceğim. Ben bir bacaktan ibaret değilim ki… Çok daha fazlasıyım!” diyor.

  “Bunun için iki ayağa ihtiyacım yok ki!” diyor. “Bacağım gitti, ama hayat enerjim yerinde duruyor!” diyor. “Hâlâ hayallerim var, hedeflerim var, yapmak istediklerim var!” diyor ve kesik bacağıyla, şortunu, elbisesini giyerek fotoğraflar çektiriyor. Ayakları yere sağlam basıyor…

  Sol bacağının alınmasıyla alakalı “Ben bir eksiklik hissetmiyorum. Kendimi engelli gibi de hissetmiyorum. Ben hissetmezsem başkaları da hissetmez… Ben kendime acımazsam, başkaları da acımaz… Acınacak bir durum da yok zaten!” diyor.

  “Belki kaybedeceğim; ama savaşarak kaybedeceğim” dedi ve gerçekten inanılmaz bir enerjiyle, pozitiflikle savaştı.

  “ Hayatınızı sevin, sevebildiğiniz şekilde yaşayın; çünkü sadece ve sadece bir tane hayatınız var ve siz izin vermeden hiçkimse ve hiçbir engel yaşamak istediğiniz hayattan engelleyemez. Kendinizi sevin, bedeninizi sevin, saçlarınızı, kilonuzu, boyunuzu sevin. Benim için sol bacağınızı da sevin.”…

  İnanmanın, ne olursa olsun mücadele etmenin güzelliğini hatırlattın bize…

   

  “Bir Umuttur Yaşamak” paylaşımlarımı instagram profilimden takip edebilirsiniz.

  Gaziosmanpaşa ve Küçükköy’de bireysel terapi hizmeti için benimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

  Etiketler: , , , , , , , , , , , , , Kategoriler: Yaşam Önerileri

  psikologozgeakcay

  Özge Akçay

  Lisansımı İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden Yüksek Onur Derecesi alarak mezun oldum. İstanbul Ticaret Üniversitesi‘nde yüksek lisansımı tamamladım. Üniversite yılları içerisinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt Çocuk Kreşi’nde, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi’nde, Yağmur Çocuklar Psikolojik Danışmanlık ve Özel Eğitim Merkezi’nde stajyer psikolog olarak görev aldım; TEGV ‘ de çocuklarla gönüllü olarak çalışmalar yürüttüm.

  Bir cevap yazın