Randevu Planla

  Çift ve Aile Danışmanlığı, Bireysel Danışmanlık, Cinsel Danışmanlık, Nöropsikolojik Değerlendirme ve diğer psikolojik danışmanlık randevularınız için dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

  İstanbul Uzman Psikolog Bilgilendirme Telefonu:
  0551 186 42 41

  E-Mail:
  [email protected]

  4 sene ago · · 0 yorum

  Boşanmalı mıyım?

  Boşanmalı Mıyım? Evlilik… 

  • Evlilik dedikleri bu muymuş?
  • Evliliğimizin ilk zamanlarındaki gibi sıcak değil bana karşı.
  • Benimle hiç ilgilenmiyor; ben yokmuşum gibi davranıyor.
  • Nerde o coşkulu ilk günler?
  • Olması gereken bu mu yoksa evlilik ilişkisinde yolunda gitmeyen bir şeyler var ve gerçekten boşanmalı mıyım?

  Evlilik; her ilişki gibi zaman zaman aksayan bir kurum ve bu aksaklıklar giderilmedikçe giderek iki taraf için de yoğun bir yıpratıcı süreç olmaya başlıyor. Bitmeyen tartışmalar, küskünlükler, giderek tahammül seviyesinin daha da azalması ve birbirlerine karşı daha çok kırıcı olmaya başlayan bir süreç…

  Coşkulu bir hayallerle başlayan evlilik ilişkisi kabusa dönüşebiliyor…Tarafların mutsuz olduğu bir ilişki artık mutluluktan ziyade acı vermeye dönüşüyor. Şu anda bu ilişkiyi daha fazla sürdüremeyeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Bütün yolları denemiş ve artık pes etme kararı almış; tek boşanan ben değilim ki diye düşünceler içerisinde olabilirsiniz. Evlenmek için size destek olan herkes boşanma kararınızı duyduğunda size sebep ne olursa olsun  engel olmaya kalkışıyor olabilir. Toplumun birçok kesiminde boşanmanın onaylanmaması; kişide daha çok yalnız ve ne yapacağını bilemez bir halde kafası karışmasına sebep olabilir. Boşanma sürecine girmiş olan bireylerde öfke, kızgınlık, yalnızlık, kaygı ve korku duyguları hakimdir.

  Peki gerçekten istediğiniz bu mu?  Gerçekten boşanmak istiyor musunuz?

  Bu süreçte kendinize sormanız gereken bazı sorular var. Örneğin;

  • Ona hala bir şey hissediyor musunuz? Herhangi bir his yok mu yoksa evliliğinizde bazı meseleler çözüme ulaşamadığı için duygularınızla bağınızı kestiniz mi?
  • Eğer ona karşı olumlu duygular hissediyorsanız, etkileniyorsanız bir durup düşünün… Boşandıktan sonra ne olacak? Onu hala seviyorsanız ve var olan problemlerden dolayı boşanmayı düşünüyorsanız boşanma kararından önce bir çift danışmanlığı alabilirsiniz.
  • Yaşadığınız sorunların sebebi gerçekten evliliğiniz mi yoksa hayatınızdaki başka sorunları evliliğinize atfediyor olabilir misiniz?
  • Bu kararı birilerinden etkilenerek mi aldınız? Uzun süre düşündünüz mü?
  • Eşiniz de siz de ilişkinize yeterince zaman ayırdınız mı? Evlilikte yaşadığınız problemleri çözmek adına her yolu denediniz mi?
  • Boşandıktan sonra ortaya çıkabilecek yeni sorunlar ne olabilir? Bunları çözebilir miyim?
  • Gerçekten duygusal bir yakınlığınız, paylaşımınız eşinizle var mıydı yoksa aynı evi paylaşan iki kişi miydiniz sadece?
  • Eşinizin olmadığı bir hayatı hayale başladınız mı?
  • Çözüm bulmaya çalışan, evlilik için uğraşan sadece siz misiniz?
  • Seks hayatınız devam ediyor mu? Evlilik için mecburiyet gibi bir düşünceyle mi devam ediyor yoksa duygusal yakınlık var mı?

  Sonuç olarak…

  Kişi eğer kendi iç sesine göre hareket etmeyi seçmeyip çevre, aile baskısı, korkuları vs. gibi etmenler nedeniyle mutsuz olduğu bir birlikteliği sürdürmeyi seçiyor ve kendisine örneğin çocuklarını düşündüğü gibi mazeretler bularak boşanmaktan kaçıyorsa burda sorumluluk yine kişinin kendisindedir.Bir birlikteliği bitirmek zorunda kalmak, o birliktelik içinde ne kadar çok zaman geçirilmişse o kadar zordur; bu bir gerçektir. Ancak kanserli hücrenin vücudumuzda yaşamasına izin verdiğimiz her an nasıl ki daha fazla acı çekiyorsak, mutsuz olduğumuz ve düzeltemediğimiz herhangi bir birlikteliğin içinde kalarak da aslında kendimize bu kadar çok acı çektiriyoruz demektir. Bu süreçte sağlıklı karar alabilmek adına bireysel veya çift danışmanlık almak süreci daha kolay bir şekilde atlatmanıza yardımcı olabilir.

  Bireysel Danışmanlık, Çift Danışmanlığı ile alakalı paylaşımlarımı instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz.

  Gaziosmanpaşa, Küçükköy, Eyüp, Bayrampaşa ve çevresinde danışmanlık hizmeti almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

  Etiketler: , , , , , , , , , , , , , Kategoriler: Yaşam Önerileri

  psikologozgeakcay

  Özge Akçay

  Lisansımı İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden Yüksek Onur Derecesi alarak mezun oldum. İstanbul Ticaret Üniversitesi‘nde yüksek lisansımı tamamladım. Üniversite yılları içerisinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt Çocuk Kreşi’nde, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi’nde, Yağmur Çocuklar Psikolojik Danışmanlık ve Özel Eğitim Merkezi’nde stajyer psikolog olarak görev aldım; TEGV ‘ de çocuklarla gönüllü olarak çalışmalar yürüttüm.

  Bir cevap yazın